5 Kasım 2013 Salı

Yağmur Romantik Yağmaz

    
       - Yağmur romantik yağar mı ?
       + Yağmaz.
       - Ama o sevgililer eğleniyorlar gibi...
       + Ben bir çocuk için söyledim, üşüyorsan; yağmur romantik yağmaz.
Duymayı bilirsek, yağmur da konuşur...

Bazen bir fısıldama, bir uğultu, bir gülüş, bir merhamet kelimesi... Konuşur yağmur ılık ılık.
Che'nin dediği gibi komünisttir yağmur, herkese eşit yağar. Herkese eşit yağar da, herkes eşit ıslanmaz yağmurda.
Ve herkesin eşit ıslanmadığı bir yağmur romantik olmaz, olmamalı. Olursa, ayıptır. 

Gözyaşlarını yağmura katan, delik ayakkabılarının ıslanışını görmesin diye başını o yöne çevirmeyen, başı eğilmeyen çocuğa ayıptır.
Çocuklarımızın babaları üzülür sonra yağmura romantik dersek... Hangi çocuklarımızın babaları, biliyorsunuzdur.
Sigortası olmayan, devlet babamızın ölmesine göz yumduğu babaların çocukları, merhamet göremeyen, merhametli yüreklere sahip babalarımızın çocukları...
Eli ateşler içinde yatan çocuğunun alnındayken, eve yine işsiz döndüğünü unutmak isteyen rüzgar  yürekli babalarımızın çocuklarına da, rüzgar yüreklerine de ayıp olur.

Rüzgardan yürek, savurup atamaz ki kuvvetli yağmuru... Biraz da düşünür, başkasının üzerine savurur diye.
Yağmur böyle gecelerde Ahmet Kaya söyler, duymayı bilirsen.
                                          
                                          ''Yağmur yağar, ıslanırsın; vay aman. ''


Yağmur romantik yürüyüşlerden çok, göğe bakan Turgut Uyar çocukları yetiştirir. Böyle çocukların şiirden haberi yoktur. Şiir o çocuklardır, biz biliriz, o çocukların bundan da haberi yoktur. 


Göğe bakmakla kalmayan, göğü kucaklayıp, annelerinin soğuk, titrek kalplerine doldurmayı isteyen, bunu da çok iyi yapan çocuklardır; Turgut Uyar'ın göğe bakan çocukları.

Kısacası : Hava ılımandır, hafif ıslanmışsındır, ıslak oluşunun aşkımla harmanlanması sonucu   kollarım beline daha da dolanmıştır, limandan vapurların sesleri geliyordur; yüksek... Vedalar olmuştur, yıkılmış, vazgeçmiş, yeni bir başlangıç yapacak olan, kavuşacak olan, yaşam enerjisiyle dolan ve yaşam enerjisi boşalan da aynı vapurda-dır, sen yanımdasın-dır, sevinçliyiz-dir. Biraz rüzgar esmiştir,  ürpermekle birlikte kollarımın boynuna dolanması bir olmuştur, yağmurun sesi kulaklarımıza dolmuştur; işte o zaman yağmur romantiktir.

Yağmurun yağdığı, bizim 'romantik olma eylemi' altında bulunduğumuz bir akşamüstünde omzunun arkasından incecik giysileriyle titreyen bir çocuk görüyorsam, yağmurlar romantik değil, romantizm ayıptır...


İyisi, salıncağının iplerini asması gereken dallara, kendini asmadan Uyar'ın çocukları, yağmurda herkes eşit ıslansın...
''Avutulmuş çocuklar çoktan sustu.'' demeyelim biz de artık, lütfen. Yağmurdan daha güçlü yüreğe sahip çocuklar susmasın, şiir söylesin.


Dip Not:
Bu konudaki ifade yetersizliğim için özür diliyorum.